Cykl Krebsa


Dziś porozmawiajmy w prostych słowach o tym, co skomplikowane, co genialne!

.

Cykl Krebsa to proces przekształcania substancji w energię zwanych cząsteczkami energii. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim mitochondria. Ich funkcją jest dostarczanie komórce energii, która jest pozyskiwana ze związków organicznych i magazynowana za pomocą różnych reakcji enzymatycznych.


Jest "paliwem" dla wszystkich procesów w organizmie, które wymagają energii.

Cykl Krebsa https://www.gentaur.pl/wiedza/cykl-krebsa-nie-taki-straszny
(cykl kwasu trójkarboksylowego) można uznać za mechanizm komórkowy o podwójnej funkcji. Jego główną funkcją jest to, że jest doskonałym "kotłem" komórkowym, w którym następuje całkowite utlenienie zaangażowanego w nim substratu organicznego i pozbawienie go wodoru. Kolejną funkcją cyklu jest dostarczanie komórce szeregu prekursorów do procesów biosyntetycznych.

Jest to zwykle dalsza "nadbudowa" nad beztlenowymi mechanizmami energetycznymi komórki. Substratem wyjściowym jest acetylo-CoA ("aktywowany kwas octowy") powstający w aerobach z pirogronianu w reakcji przeprowadzanej przez kompleks dehydrogenazy pirogronianowej:

W jednym cyklu Krebsa może powstać 12 cząsteczek.


Enzymy biorące udział w cyklu Krebsa do wykonania swojego zadania potrzebują wielu koenzymów i substratów:
?Kwas pantotenowy (witamina B5)
?Kwas nikotynowy (witamina B3)
?Riboflavin (witamina B2)
?Kwas liponowy
?Thiamine (witamina B1)
?Cysteina
? Jony metali Fe, Mg, Mn

Koenzymy są potrzebne do przeprowadzenia drugiego procesu metabolicznego, czyli przeniesienia elektronów w łańcuchu:
?Riboflavin
?Iron
?Podkłady zawierające miedź.

WSZYSTKIE chemiczne składniki enzymów i koenzymów są wymagane do normalnego funkcjonowania cyklu Krebsa i CPE. Jeśli jakakolwiek substancja jest deficytowa, aktywność enzymów zmniejszy się i synteza ATP spowolni, powodując spowolnienie wszystkich procesów w organizmie, w tym skóry!

Nasz organizm jest absolutnie kompletnym mechanizmem generującym energię dla siebie samego!

Energia jest potrzebna do istnienia i prawidłowego funkcjonowania organizmu! Bez niego nasze mięśnie nie mogą się kurczyć, serce nie może pompować krwi, a nerki i płuca nie będą funkcjonować. Po prostu byśmy zginęli! Na tym właśnie polega cykl Krebsa w komórkach.

Każde przerwanie łańcucha reakcji biochemicznych powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu! Dlatego tak bardzo skupiamy się na objawach chorób i szukamy ich przyczyn.

Zawsze nurkuje znacznie głębiej w proces leczenia niż robi to medycyna oparta na dowodach. Najciekawsze, najważniejsze, niezbędne rzeczy dzieją się wewnątrz organizmu i jeśli nie będziemy ich śledzić, to prędzej czy później mechanizm (cykl Krebsa) zacznie działać nieprawidłowo. A to już zupełnie inna historia.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Wam trochę czym jest cykl Krebsa i jak ważny jest dla człowieka.

20 Views

Comments